

As much as 97 percent of counties in the United States are home to people who can't afford or don't have access to healthy food, according to a study released last year by Feeding America, a Chicago-based nonprofit that works with food banks. And it's more expensive to eat healthy food. For context, the nationwide average annual food expenditure is 3,240 for a single adult and 9,354 for a family of four. The median after-tax salary is 6392, which is enough to cover living expenses for 2.6 months. The average American spends 9.9 percent of their disposable income on food - 5.2 percent is spent on groceries and 4.7 percent is spent on restaurants and meals on the go, according to the USDA. The average cost of living in Chicago is 2425, which is in the top 7 of the most expensive cities in the world, ranked 608th out of 9294 in our global list, 543rd out of 2202 in the United States, and 2nd out of 122 in Illinois. WHAT IS THE AVERAGE COST OF A GROCERY BILL FOR A FAMILY OF 4? The report looked at data from the Council for Community and Economic Research’s Cost of Living Index which compares the price of supermarket staples like coffee, eggs and milk. In Seattle, San Francisco and the New York City borough of Brooklyn, food costs at least 30 percent more than the national average, according to a report from. GET FOX BUSINESS ON THE GO BY CLICKING HEREīut those costs can vary depending on where people live in the United States. A two-person household looking for a moderate budget should plan to spend. When you consider the average Londoner’s salary in 2023 is 40,000 (before tax), it’s no surprise that so many city dwellers end up flat sharing High rents are the biggest reason that London’s cost of living is so high. Department of Agriculture, which publishes a monthly food plan that suggests how much money Americans should be spending food. This expense leaks out 20 and 30 at a time. But depending on where you live in London, a one bedroom flat can cost anywhere from 1,200 to 2,000+ per month. The average cost of groceries each month for one person ranges between $165 and $345, according to the U.S. Single people living in America are spending hundreds of dollars a month on food.
